KARAKAŠKI CRNI MAČ: Tajno oružje srednjovjekovnih portugalskih vojnika (FOTO)

Crni mač sa brodova koji su se zvali karake, čiji je drugi naziv bio i mač-kraba, bio je tip dugog sječiva koji je izmišljen u Portugalu, tokom 15. vijeka, a koji su najviše koristili vojnici i mornari na različitim vrstama karavela tokom ranog perioda renesanse i doba otkrivanja novih svjetova.

Vizuelno i funkcionalno najistaknutija odlika karakaškog crnog mača bio je štitnik sa dva zaštitna prstena, i dodatna dva povijena krsnika koji su se savijali ka korijenu oštrice mača. Krsnici su često bili u obliku velikih pljosnastih ploča (diskova) koji su se oštrili tako da se mogu iskoristiti kao dopunska sječiva, čime je čitavo oružje postajalo još ubojitije.
Oštri diskovi su posebno bili korisni u bliskoj borbi gdje glavno sječivo nije imalo mjesta za zamah. Pored toga, čitav sklop štitnika mogao je da posluži da se uhvati i savije oružje protivnika, veoma nalik specifičnom oružju koje se zvalo “lomitelj mačeva”.
   
Što se konstrukcije i funkcije ovih mačeva tiče, to su bili dugačka elegantna sječiva, namijenjena prije svega probadanju a tek onda i posjecanju protivnika. Dužina mača-krabe išla je od 80 do 110 cm, mač se držao jednom rukom, i po izgledu je generalno ličio na slične mačeve i rapire u doba rane renesanse.
Ovakvi mačevi su obično farbani u crnu boju (odakle potiče i drugi dio njihovog naziva) kako ne bi odbijali svjetlost, što je posebno bilo važno tokom noći kada bi se mjesečina odbijala o metalne površine i odavala položaj broda na moru. Osim toga, crna boja je usporavala proces hrđanja i propadanja mačeva u dodiru sa morskom vodom koja je brzo nagrizala metal.
Osim ova dva zanimljiva naziva za ovaj mač, postojao je i treći, još zanimljiviji!
Portugalski vojnici su ga zvali kolhona, što na portugalskom uličnom jeziku znači “velika muda”, zbog okruglog oblika krsnika na štitnicima, gdje bi sam mač predstavljao stoga falusni simbol.
Ovakav tip mača pojavio se negdje između 1460. i 1480. godine i dosta je korišten u portugalskim trgovačkim postajama u Africi, gdje su ga preuzimali i lokalni narodi, među čijim vođama i poglavicama je bio veoma cijenjen i vrijedan simbol časti i ratničkog ponosa.
Izvor: Hladno Oružje kroz vekove (facebook stranica)

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti