Izgubljeno afričko carstvo: Kraljevstvo Aksum

Aksum (takođe se piše Axum ili Aksoum) naziv je moćnog urbanog kraljevstva željeznog doba u Etiopiji koje je procvjetalo između prvog vijeka p.n.e. i 7./8. vijeka nove ere. Kraljevstvo Aksum ponekad je poznato i kao civilizacija Axumite.

Aksumitska civilizacija bila je koptska prethrišćanska država u Etiopiji. Axumiti su bili poznati po masivnim kamenim stelama, bakarnim kovanicama i važnosti njihove velike, uticajne luke na Crvenom moru, Aksum. Aksum je bila velika država sa razvijenom poljoprivredom i duboko uključena u trgovinu do prvog stoljeća nove ere s Rimskim carstvom. Nakon što se Meroe ugasio, Aksum je kontrolisao trgovinu između Arabije i Sudana, uključujući robu poput slonovače, kože i luksuzne robe. Axumitska arhitektura spoj je etiopskih i južnoarapskih kulturnih elemenata.

Savremeni grad Aksum smješten je u sjeveroistočnom dijelu današnjeg središnjeg Tigraya u sjevernoj Etiopiji, na rogu Afrike. Leži visoko na visoravni (2200 m nadmorske visine), a u doba svog procvata područje njegovog uticaja obuhvatalo je obje strane Crvenog mora. Trgovina na obali Crvenog mora bila je aktivna već u 1. vijeku p.n.e. Tokom prvog vijeka nove ere, Aksum je počeo brzo dolaziti do izražaja, trgujući svojim poljoprivrednim resursima i svojim zlatom i bjelokošću preko luke Adulis preko trgovačke mreže Crvenog mora i odatle u Rimsko carstvo. Trgovina preko Adulisa povezivala se istočno s Indijom, pružajući Aksumu i njegovim vladarima profitabilnu vezu između Rima i istoka.

Hronologija Aksuma

  • Post-Aksumite nakon ~ 700. – 70. godine nove ere. Nalazišta: Maryam Sion
  • Kasni aksumit ~ 550-700. N.e. – 30 Nalazišta: Kidane Mehret
  • Srednji aksumit ~ AD 400 / 450-550 – 40 Nalazišta: Kidane Mehret
  • Klasični Aksumite ~ AD 150-400 / 450 – 110 Nalazišta: LP 37, TgLM 98, Kidane Mehret
  • Rani aksumit ~ 50. pne. N. E. 150 – 130 Nalazišta: Mai Agam, TgLM 143, Matara
  • Praaksumit ~ 400-50. Pne. – 34 mjesta: Bieta Giyorgis, Ona Nagast
  • Pre-Aksumite ~ 700-400. Pne – 16 poznatih nalazišta, uključujući Seglamen, Kidane Mehret, Hwalti, Melka, LP56

Uspon Aksuma

Najranija monumentalna arhitektura koja ukazuje na početke polisa Aksuma identifikovana je na brdu Bieta Giyorgis, blizu Aksuma, počevši oko 400 godine p.n.e. (razdoblje protoaksuma). Tamo su arheolozi pronašli i elitne grobnice i neke administrativne artefakte. Obrazac naselja takođe govori o društvenoj složenosti, s velikim elitnim grobljem smještenim na vrhu brežuljka, i malim raštrkanim naseljima ispod. Prva monumentalna zgrada s polupodzemnim pravougaonim prostorijama je Ona Nagast, građevina koja je imala važnost tokom razdoblja ranog aksumita.

Grobna mjesta praakšumita bili su jednostavni jamski grobovi prekriveni platformama i obilježeni šiljastim kamenjem, stupovima ili ravnim pločama visine između 2-3 metra. Do kasnog razdoblja protoakšumita, grobnice su bile razrađene jamske grobnice, s više grobnih dobara i stela sugerišući da je dominantna loza preuzela kontrolu. Ti su monoliti bili visoki 4-5 metara, s urezom na vrhu.

Dokazi o rastućoj moći društvene elite vide se u Aksumu i Matari do prvog stoljeća p.n.e., poput monumentalne elitne arhitekture, elitnih grobnica s monumentalnim stelama i kraljevskim prijestoljima. Naselja su u to razdoblje počela uključivati ​​gradove, sela i izolirane zaseoke. Nakon što je hrišćanstvo uvedeno ~ 350. godine nove ere, samostani i crkve dodani su obrascu naseljavanja, a punopravni urbanizam uspostavljen je do 1000. godine.

Crkva Yemrehanna Krestos

 

Aksum na svojoj visini

Do 6. vijeka nove ere u Aksumu je postojalo raslojeno društvo s višom elitom kraljeva i plemića, nižom elitom plemića nižeg statusa i bogatih poljoprivrednika te običnim ljudima, uključujući poljoprivrednike i obrtnike. Palače u Aksumu bile su na vrhuncu, a pogrebni spomenici kraljevske elite bili su prilično razrađeni. U Aksumu se koristilo kraljevsko groblje, sa kamenim višekomornim grobnicama i šiljastim stelama. Neke su podzemne grobnice usječene u stijene (hipogeum) i izgrađene s velikim višespratnim nadgrađima. Korišteni su novčići, kameni i glineni pečati i keramički žetoni.

Crkva u Aksumu, Etiopija

Aksum i napisane istorije

Jedan od razloga zašto toliko znamo o Aksumu jeste važnost koju su njegovi vladari, posebno Ezana ili Aezianas, dali pisanim dokumentima. Najstariji rukopisi sa sigurnošću u Etiopiji datiraju iz 6. i 7. vijeka nove ere, ali dokazi o proizvodnji pergamentnog papira (papira izrađenog od životinjske kože ili kože, a ne istog kao pergamentni papir koji se koristi u modernom kulinarstvu) datiraju u 8. vijek p.n.e. na mjestu Seglamen u zapadnom Tigrayu. Istoričari sugerišu da se ovdje mogao nalaziti skriptorij ili škola za pisare, s kontaktima između regije i doline Nila.

Tokom ranog 4. vijeka nove ere, Ezana je proširio svoje područje prema sjeveru i istoku, osvojivši područje doline Nila Meroe i tako postajući vladar nad dijelom Azije i Afrike. Izgradio je veći dio monumentalne arhitekture Aksuma, uključujući zabilježenih 100 kamenih obeliska, od kojih je najviši bio težak preko 500 tona i nadvio se 30 m nad grobljem na kojem je stajao. Ezana je takođe poznata po tome što je veći dio Etiopije preobratila na hrišćanstvo, oko 330. godine. Legenda kaže da je Kovčeg saveza koji je sadržavao ostatke 10 Mojsijevih zapovijedi donesen u Aksum i od tada su ga koptski redovnici štitili.

Vraćeni i ponovo podignuti obelisk u Aksumu

Aksum je cvjetao do 6. vijeka nove ere, održavajući svoje trgovačke veze i visoku stopu pismenosti, kujući vlastiti novac i gradeći spomeničku arhitekturu. Usponom islamske civilizacije u 7. vijeku nove ere, arapski svijet precrtao je kartu Azije i isključio civilizaciju Axumite iz svoje trgovačke mreže; Aksum je pao na važnosti. Uglavnom su uništeni obelisci koje je izgradila Ezana; s jednim izuzetkom, koji je 1930-ih opljačkao Benito Mussolini, i podigao ga u Rimu. Krajem aprila 2005. Aksumov ovaj obelisk je vraćen u Etiopiju.

Izvor: hr.kyaaml.org

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti