Denny, misteriozno dijete koje je živjelo prije 90.000 godina: Roditelji su mu bili iz dvije različite ljudske vrste

Denny je bila prvi poznati ljudski hibrid, 13-godišnja djevojčica rođena od majke neandertalke i oca Denisovanca.

Više od 90.000 godina unazad, Zemljom je hodalo jedinstveno dijete. Ova jedinka je bila mladi ljudski hibrid. Naučnici su drevnu djevojčicu nazvali “Denny”, a ovo je jedina poznata osoba čiji su roditelji bili iz dvije različite ljudske vrste!

Mali fragment ruke ili noge koji je pripadao13-godišnjem hibridnom homininu. ©️ Wikimedia Commons

Istraživači koji su 2018. posjetili Denisovu pećinu u planinama Altaj u Sibiru locirali su skeletne ostatke Denny. Iako su pronašli samo kost i zube, ipak su bili u mogućnosti da identifikuju o kome se radi.

Program, nazvan FINDER, omogućio je da se istraže Denisovanci i njihovi odnosi sa Homo sapiensom i neandertalacima. Svrha istraživanja je bila želja za boljim razumijevanjem interakcije između tri vrste. Poznato je da su se te tri vrste ukrštale, ali studija ima za cilj pružiti dodatne detalje o vezama između njih.

Svrha projekta je da se identifikuje gdje su neandertalci živjeli kada su stupili u interakciju sa Homo sapiensom i zašto su na kraju izumrli.

Proučavanje istorije Denisovana je teško zbog činjenice da je jedino arheološko nalazište koje je dalo njihove fosile Denisovanska pećina u Sibiru. Štaviše, samo nekoliko fosila je otkopano sa ovog lokaliteta, zajedno sa nekim neandertalskim primjercima.

Tom Higham, zamjenik direktora Radiocarbon Accelerator Unit-a na Univerzitetu Oxford i savjetnik Finder-a, primjećuje koliko je nalazište odnosno pećina sjajna. Navodi da je unutra lijepo i hladno, što je omogućilo da se očuva DNK u kostima. Nažalost, dodaje da su većinu kostiju u pećini uništile hijene i drugi mesožderi, ostavljajući nered sitnih, neprepoznatljivih fragmenata kostiju razbacanih po podu.

Umjetnička rekonstrukcija lica tinejdžera Denisovana. ©️ John Bavaro

Higham navodi da nije moguće napraviti razliku između izvora materijala, bilo da je od mamuta, ovce, muškarca ili žene, bez temeljnog ispitivanja. On dalje objašnjava da čak i ako samo nekoliko kostiju potiče od ljudi, one su od velike vrijednosti jer pružaju veliku količinu informacija.

DNK sekvencioniranje kostiju drevne djevojčice otkrilo je da je ona nastala kao plod ukrštanja dvije različite vrste. Njena majka je bila neandertalka, a otac denisovac. Denny je živjela sa raznim neandertalcima i denisovcima u pećini kada je preminula, još kao dijete.

Vjeruje se da su se neandertalci i denisovci odvojili jedni od drugih prije najmanje 390.000 godina, što ih sada čini davno izumrlim grupama hominina.

Nova studija ukazuje da je ukrštanje između neandertalaca i denisovana bilo češće nego što se ranije pretpostavljalo, s obzirom na mali broj arhaičnih uzoraka koji su sekvencionirani.

Očigledno je da je DNK neandertalaca i denisovaca različita, što ih čini lakim za razlikovanje. Ovo sugeriše i da se ukrštanje između dvije vrste nije događalo često, jer bi inače njihova DNK bila puno sličnija.

Ranija istraživanja su pokazala da su se Denisovanci i Homo sapiens ukrštali, ali pitanje zašto se to dogodilo u pećini Denisova još uvijek nije odgovoreno.

Mogući odgovor je da bi se pećina mogla posmatrati kao ‘granični prijelaz’ za dvije vrste, s neandertalcima koji su uglavnom locirani u Evropi, a Denisovcima na istoku. Povremeno bi se obje vrste našle u pećini u isto vrijeme, što je moglo dovesti do razvijanja odnosa između njih.

Detaljna istraživanja Dennyjeve majke neandertalke otkrila su da su njeni geni imali posebnu vezu s neandertalcima na prostoru Hrvatske, što sugeriše da su prethodnici njene majke možda bili dio grupe koja je migrirala na istok iz Evrope u Denisovu – gdje su se ona i Dennyjev otac sreli na granicama svojih domovina.

Ovo je zadivljujuća mogućnost, ali je potrebno više podataka da bi se potvrdila njena autentičnost. Istraživači nemaju direktan dokaz da su Denisovci uglavnom bili smješteni na istoku u blizini pećine, uprkos činjenici da je njihov genetski materijal identifikovan u DNK ljudi u Australiji, Novoj Gvineji i različitim dijelovima Okeanije; to potvrđuje koncept i podrazumijeva da bi lokacija budućeg istraživanja trebala da bude fokusirana na istočnu Rusiju, Kinu i jugoistočnu Aziju.

Fotografija Denisove pećine ©️ Wikimedia Commons

Iako naučnici imaju ograničeno znanje o izumrloj ljudskoj vrsti poznatoj kao Denisovci, stručnjaci su nedavno uspjeli konstruisati inauguralnu rekonstrukciju lica kako bi pružili sliku kako su možda izgledali. Ovo je samo vizija onoga kako su Denisovci mogli izgledati.

Higham spominje da istraživači imaju brojna pitanja na koja tek trebaju odgovoriti. Na primjer, gdje su se proširili Denisovci i koji je najraniji dokaz njihovog odstupanja od zajedničkog pretka kojeg su imali s neandertalcima prije 500.000 godina?

Možda će proći neko vrijeme prije nego što naučnici budu pronašli kost ili dvije iz različitih područja, ali potencijalne koristi ovog otkrića bi bile vrijedne čekanja.

Izvor: mysteriesrunsolved.com

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti