Kako je švicarski sat – prsten završio u 400 godina staroj zapečaćenoj grobnici dinastije Ming?

Kineski arheolozi su 2008. godine otkrili stotinjak godina star mali švicarski sat – u drevnoj grobnice dinastije Ming. Zapanjujući dio priče je da istorijska grobnica prije ovog otkrića nije bila otvarana posljednjih 400 godina.

Prema timu arheologa, u posljednja četiri vijeka, oni su bili prvi koji je iznutra ispitao zapečaćeni grob dinastije Ming u gradiću Shanxi, u južnoj Kini.

Snimali su dokumentarac sa dvojicom novinara unutar grobnice, a na kraju su prišli blizu kovčega i pokušali da uklone zemlju oko njega radi boljeg snimanja. Odjednom se odlomio komad kamena, pao i udario o tlo uz metalni zvuk. Oni su podigli predmet, pretpostavivši da je to običan prsten, ali nakon što su uklonili zemlju i dodatno ga pregledali, šokirali su se kada su vidjeli da je to sat! Odmah su shvatili da je to nevjerovatno otkriće.

Carstvo Velikog Minga vladalo je Kinom od 1368. do 1644. godine, a u to vrijeme takvih satova nije bilo u Kini – niti bilo gdje drugdje na Zemlji. Osim toga, Švicarska nije ni postojala kao država u periodu dinastije Ming.

Vrijeme na tajanstvenom satu je stalo u 10:06 ujutro. U stvarnosti, ovdje se radi o švicarskom prstenu modernog izgleda koji na sebi ima brojčanik sata. Međutim, ovaj tip dizajniranog sata – prstena nije bio uobičajen ni na koji način u tom vremenskom periodu. Mada, može postojati mala mogućnost da je nastao nekim slučajnim, inspirativnim dizajnom.

Iako u grobnici nije bilo tragova da je neki od drevnih artefakata pretrpio štetu ili krađu, ali možemo izvući jedini koliko toliko racionalan zaključak: možda je neko ipak tajno ušao u grobnicu i nekako izgubio prsten.

Mnogi su iznijeli i teoriju “putovanja kroz vrijeme” koja stoji iza ovog čudesnog otkrića. Bilo da se radi o “putovanju kroz vrijeme” ili “slučajnosti”, uvijek je zabavno svjedočiti takvim nevjerovatnim arheološkim nalazima. Ponekad se ove vrste čudnih artefakata nazivaju “artefakti izvan svog mjesta” (OOPart).

OOPArt je jedinstveni objekat koji se nalazi u istorijskim, arheološkim ili paleontološkim zapisima koji spadaju u kategoriju “anomalija”. Recimo, ovi predmeti su pronađeni u vrijeme i na mjestu gdje ne bi trebali biti i time dovode u pitanje konvencionalno razumijevanje istorije.

Iako su glavni istraživači uvijek izvlačili jednostavan i racionalan zaključak o ovim artefaktima, mnogi vjeruju da OOParts može čak otkriti da je čovječanstvo imalo drugačiji stepen civilizacije ili sofisticiranosti od onoga što ga opisuju i razumiju zvanična istorija i akademska zajednica.

Do danas su istraživači otkrili stotine takvih OOParts-a uključujući mehanizam Antikitere, Mejn Peni, Torinski pokrov, Bagdadsku bateriju, Sakarsku pticu, Ika kamen, Kamene sfere Kostarike, Londonski čekić, Drevne nanostrukture Uralskih planina, Nazca Lines i još mnogo toga.

Izvor: mysteriesrunsolved.com

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti