Prvi i jedini predsjednik koji je ispao iz voza i ostao potpuno neozlijeđen – ako ne računamo njegovu političku karijeru

Godine 1931. Orient Express je inspirisao najpoznatiju autorku krimića Agathu Christie za pisanje romana nazvanog “Ubistvo u Orient Expressu”.

Ovaj voz je počeo voziti davne 1883. godine. Tokom vremena mijenjao je i svoje nazive i rute putovanja, no najpoznatiji je ostao pod imenom Orient Express i obično se danas uzima kao sinonim za luksuzno putovanje od Pariza do Istanbula. Ovim se vozom danas možete voziti samo ako ga unajmite. To znači da morate uzeti u najam svih sedam njegovih vagona, a ako to učinite moći ćete putovati u visokom stilu i ozračju art decoa te sami odlučiti kojom ćete se rutom provozati.

Ekscentrično ponašanje

Jedanaest godina prije nego što je Agatha Christie objavila svoj napeti kriminalistički roman o ubistvu u slavnom vozu francuski predsjednik Paul Deschanel je takođe putovao ovim vozom. On je danas gotovo nepoznat zbog kratkoće svog mandata u kojem je javnost u više navrata suočena s njegovim u najmanju ruku ekscentričnim ponašanjem. Među tim ekscesima je njegov govor u Nici gdje je nakon što je dobio gromoglasan pljesak, odlučio svoj govor izverglati ponovo. Jednom drugom prilikom kada je od djece dobio cvijeće on je cvijetak po cvijetak vadio iz buketa van i vratio ga tako u “dijelovima” onima koji su mu ga poklonili. Navodno je i britanskog ambasadora dočekao u neprimjernom izdanju, zapravo gol samo s lentom na tijelu, a priča se da su ga ljudi mogli vidjeti kako se pentra po drveću i kupa gol u jezeru parka.

Izlazak u noć iz putujućeg voza

Njegov je pad iz voza bio samo još jedan u nizu čudnih ispada. U noći s 23. na 24. maj 1920. godine u blizini Montargisa, nekakvih 100-njak kilometara od Pariza dogodio se njegov najveći poznati incident. Navodno je predsjednik kako to već predsjednici čine odjenuo svoju svilenu pidžamu oko 22 sata, popio tabletice za spavanje te se povukao u svoju, uslovno rečeno, rezidenciju. Nakon toga se nekim čudom našao vani izvan voza. Pretpostavlja se da mu je bilo vruće i da je petljao po prozoru i tako ispao van.  Voz je išao nevelikom brzinom od 30 kilometara na sat, a uokolo pruge je bilo podosta pijeska od radova na njezinoj obnovi, tako da njegov pad nije doveo do ozbiljnijih povreda.

Predsjednik susreo “Napoleona”

Na njega onako bunovnog naletio je u ranim jutarnjim satima željezničar André Radeau, kojem se Deschanel predstavio kao predsjednik na što je ovaj posprdno odgovorio da je onda on car Napoleon. No ipak njegova je cijela pojava upućivala na gospodina iz visokog društva, pa ga je Radeau odveo na spavanje kod kolege sa željeznice. U jutarnjima satima došao ga je pregledati doktor koji je predsjednika odmah prepoznao i potvrdio njegov identitet, nakon čega je završio u bolnici. Paul je ostavku podnio već krajem septembra iste godine zbog lošeg zdravstvenog stanja. Sve skupa je bio predsjednik samo 7 mjeseci. Nakon liječenja postao je senator te je na tom položaju ostao sve do svoje skore smrti od upale pluća 1922. godine.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Izvor: povijest.hr

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti