Misteriozno carsko blago Japana: Ni car ga nikada nije vidio

Riječ je o predmetima koji su pripadali još prvom caru Japana Jimmuu, koji je prema legendi vladao od 9. aprila 660. prije nove ere do 11. februara 585. prije nove ere.

To bi značilo da je riječ o svetim carskim predmetima starim čak 2700 godina, zbog čega je pristup tim predmetima dopušten, osim caru lično, možda tek još kojoj osobi iz najbližeg okruženja cara.

Zbog takve prirode carskih regalija, “Tri sveta blaga Japana”, neki mediji špekulišu da su tri tamne kutije presvučene tkaninom, koje prilikom posebnih događaja kstremno pažljivo nose trojica pripadnika carske svite, zapravo uvijek prazne. Kao mjera sigurnosti. Ono što se zna jeste da se unutra nalaze, prvo, mač “Kusanagi” kao simbol hrabrosti, drugo, ogledalo “Yata no Kagami” kao simbol mudrosti i, treće dragulj “Yasakani no Magatama” kao simbol dobrote.

Fotografije ovih predmeta, skoro je sigurno da ne postoje. A ako postoji kakav crtež načinjen iz prve ruke, skoro je sigurno da nikada nije napustio carsku palatu. Ipak, oko toga kako bi ti predmeti mogli izgledati, odnosno kako otprilike najvjerovatnije izgledaju prema njihovoj poznatoj ili pretpostavljenoj istoriji, postoji okvirni konsenzus i to nije tajna.

Ali, tačan uvid u njihov izgled nemoguće je dobiti i, što se tiče japanskih tradicionalista, njihovo javno pokazivanje bi značilo da je svetost tih predmeta nestala, posebno ako bi kome uspjelo ukrasti ih. Ti predmeti u tradiciji japanskih careva predstavljaju ono što u evropskoj tradiciji predstavljaju kruna i žezlo. Najranije potvrđeno spominjanje ovih predmeta potječe iz Srednjeg vijeka, ali prema legendi njihovo je porijeklo božansko.

Legenda navodi da je šintoistička božica sunca Amaterasu ove predmete predala svom unuku Ninigiju kad se ovaj s neba spuštao u Japan kako bi mu donio mir. A Ninigi je, opet prema predaji, predak prvog cara Jimmua. Ono što nije stvar mitologije, nego istorije, sudbina je originalnih predmeta carske moći tokom vijekova. Dio istoričara smatra da je ogledalo oštećeno ili čak i uništeno u požaru iz 11. vijeka, te da su od originala ostali tek komadi koji se nalaze u svetištu Ise-jingu.

Za mač i dragulj je rašireno mišljenje među stručnjacima da su originalni primjerci izgubljeni na moru tokom pomorske bitke iz 1185. u ratu sukobljenih klanova.

Dio istoričara smatra da postoje dokazi da su izgubljeni sveti predmeti naknadno pronađeni na morskom dnu, jer su ih Japanci tog doba požrtvovano tražili u šta uopšte nema sumnje. Drugi dio istoričara smatra da je katastrofa s gubitkom mača izbjegnuta naprosto tako što je samurajski klan Taira, koji je tada čuvao te predmete, a car Antoku imao samo osam godina, imao dovoljno lukavo vodstvo koje se nije kockalo s odlaskom u bitku s originalima, nego s replikama.

Izvor: express.24sata.hr

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti