Brodovi koje je zadesila sudbina ‘Titanica’

Kroz veliki dio ljudske istorije dominacija na moru je bila od izuzetne važnosti za vodeće svjetske sile. Budući da je tehnologija bila ograničena a plovidba jedini način da se stigne na drugi kraj planete, mnogi brodovi i članovi posade zauvijek su usred te utrke ostali na dnu dubokih mora i okeana.

HMHS Britannic

Nakon što je Titanic potonuo, kompanija White Star Line izgradila je novi brod koji je bio veći od svog prethodnika i dodatno opremljen kako ga ne bi zadesila njegova sudbina. Taman kad je došlo vrijeme da Britannic popravi reputaciju kompanije, počeo je Prvi svjetski rat i britanska vlada ga je oduzela kako bi ga koristila kao bolnički brod. Za razliku od TitanikaBritannic je potrajao godinu dana i vjerovatno bi plovio još duže da nije stradao od neprijateljske vatre. Ova nesreća odnijela je znatno manje žrtava – od 1.000 ljudi koliko ih je bilo na brodu u tom trenutku, poginulo je 30. Olupinu je otkrio francuski naučnik Jacques Cousteau nekoliko decenija kasnije i bio je iznenađen kad ju je otkrio u izvanrednom stanju. U posljednjih 20 godina više ekspedicija je odlazilo da obiđe i snimi olupinu, a 2012. je postavljena oprema koja će pratiti rast bakterija na brodu i uporediti ih sa onima na Titaniku.

RMS Lusitania

RMS Lusitania izgrađen je 1907. godine i sa svojim blizancem Mauretaniom bio je najveći i najbrži brod na svijetu. Njega je zadesila ista sudbina kao i Britannic, kad ga je 1915. godine torpedovala i potopila njemačka podmornica. Nijemci su tada optuženi za kršenje međunarodnih zakona jer su potopili civilno plovilo, ali je nedavno otkriveno da je Lusitania ipak prevozila oružje zbog čega je bila legitimna meta. Danas njegova olupina leži u blizini gradića Kinsale kod irske obale i u izuzetno je lošem stanju, pa se vjeruje da će se urušiti sam od sebe. Potapanje Lusitanie smatra se drugom najpoznatijom pomorskom nesrećom nakon potonuća Titanica.

Nuestra Señora de Atocha (Naša gospa od Atoče)

Naša gospa od Atoče (Nuestra Señora de Atocha) je jedan od najpoznatijih brodova španske flote. Potopio ga je uragan 1622. godine u blizini obale Floride noseći na dno velike količine bakra, srebra, zlata, duhana i dragog kamenja koje je trebalo da preveze od Havane do Španije. Španske vlasti nisu toliko marile za izgubljene ljudske živote koliko im je bilo bitno da se pronađu dragocjenosti koje su potonule sa brodom, pa su tako godinama slali brodove, međutim ništa od onog što je nosio brod Naša gospa od Atoče nije pronađeno. To se sve promijenilo 1985. godine kad ga je pronašao Mel Fisher (1922-1998), profesionalni lovac na blago. Fisher je odmah naišao na otpor drugih strana koje su željele da prisvoje velike količine blaga, posebno država Florida.

Galija Uida

Uida je jedna od rijetkih otkrivenih olupina gusarskog broda do sad. Bila je engleski trgovački brod nakon čega je pala u ruke jednog od najpoznatijih gusara, Samuela Bellamyja zvanog Crni Sem i tada postaje njegov glavni brod. Potonula je u oluji u blizini Massachusettsa 1717. godine, a u brodolomu je stradala skoro cjelokupna posada uključujući i Crnog Sema. Olupina je pronađena 260 godina kasnije zahvaljujući mapi kapetana koji je 1717. godine samovoljno istraživao ovu nesreću. Procjenjuje se da je blago koje je pronađeno oko olupine vrijedno današnjih 120 miliona dolara.

Queen Anne’s Revenge (Osveta kraljice Ane)

Osveta kraljice Ane bio je trgovački brod koji je prisvojio engleski gusar Edward Teach, poznat kao Crnobradi. Iako ga je Crnobradi koristio manje od godinu dana, Osveta kraljice Ane sijala je strah širom Kariba. Brod se nasukao 1718. godine na pješčani sprud i bio je previše oštećen da bi se popravio, pa je Crnobradi prebacio blago na manji brod. Neki istoričari vjeruju da je on namjerno nasukao brod kako bi smanjio posadu i veći dio blaga zadržao za sebe. Sudbina nasukanog broda bila je nepoznata sve do 1996. godine kad je otkrivena olupina, međutim godinama nisu postojali valjani dokazi o njegovom identitetu. Tek 2011. godine naučnici su konačno otklonili sumnju da se radi o Osveti kraljice Ane kombinujući informacije o lokaciji i porijeklo artefakata pronađenih u blizini olupine.

Izvor: kafenisanje.rs

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti