Skeniranje infracrvenim zracima otkrilo skrivene tetovaže egipatskih mumija

Mumije sedam žena pronađenih na egipatskoj lokaciji Deir el-Medina imaju različite tetovaže koje sadrže krstove, majmune babune i hijeroglife

Stari Egipćani su bili poznati po ukrašavanju gotovo svake dostupne površine, od zidova hramova do unutrašnjosti grobnica i svakog kvadratnog centimetra statua i namještaja. Ali nedavne studije sugerišu da sklonost Egipćana prema ukrašavanju nije završavala ovdje: prema Science News, infracrveni snimci sedam mumija starih 3.000 godina otkrili su niz skrivenih tetovaža razbacanih po tijelima drevnih ljudi.

Arheologinja Anne Austin sa Univerziteta Missouri, St. Louis, predstavila je svoje istraživanje o tetoviranim mumijama na godišnjoj konferenciji Američkih škola za orijentalna istraživanja krajem. Austin i njene kolege pronašli su tetovaže na mumificiranim ostacima na mjestu zvanom Deir el-Medina. Još uvijek neidentifikovane osobe su vjerovatno bile zanatlije i zanatski radnici koji su pomagali u izgradnji i ukrašavanju složenih grobnica pronađenih u obližnjoj Dolini kraljeva i Dolini kraljica.

Prema sažetku izvještaja, tetoviranje u starom Egiptu i dalje je i dalje nepoznanica. Egipatska drevna civilizacija je ostavila vrlo malo zapisa o ovoj praksi, a prije nalaza u Deir el-Medini, istraživači su identifikovali samo šest drugih egipatskih mumija s tetovažama.

Austin je prvi put uočila tetovaže dok je proučavala mumije Deir el-Medina na kairskom Institutu za orijentalnu arheologiju 2016. Primijetila je oznake na vratu torza bez glave i bez ruku a početku je mislila da su oznake naslikane prilikom mumificiranja. Međutim, nakon detaljnijeg ispitivanja, Austin je shvatila da su ovo zapravo tetovaže. Koristeći infracrveno svjetlo za bolje ispitivanje mumija, na kraju je pronašla 30 pojedinačnih tetovaža, od kojih su mnoge bile nevidljive golim okom zbog smola koje se koriste u mumificiranju.

Dalja analiza, uključujući i dodatna snimanja omogućila je identifikaciju više tetovaža Deir el-Medina.

“Prilično je magično raditi u drevnoj grobnici i odjednom vidjeti tetovaže na mumificiranoj osobi zahvaljujući infracrvenim snimcima”, izjavila je Anne Austin.

O značaju tetovaža se još uvijek raspravlja. Sve tetovaže u Deir el-Medini pronađene su na ženama. Ovaj trend, i raznovrsnost pronađenih oznaka, sugerišu da umjetnost tijela može biti povezana sa ženskim ulogama iscjeliteljki i sveštenica, a ne samo s plodnošću i seksualnošću kako se ranije teoretisalo.

Originalna tetovirana žena koju je analizirala Austin ima ukrštene uzorke na rukama i elemente nalik hijeroglifima na drugim mjestima. Većina tragova na njenom tijelu se ne pojavljuju na drugim osobama, što je navelo Austin na zaključak da je igrala značajnu vjersku ulogu u drevnom egipatskom društvu.

Druga mumija Deir el-Medina ima tetovaže ljudskog oka – znak zaštite koji se i danas koristi – i sjedećeg babuna sa obje strane vrata.

Naučnici kažu da se praksa tetoviranja vjerovatno proteže i vremenski mnogo dalje kroz istoriju. Ipak, pronalaženje nekog novog, dobro očuvanog ‘ljudskog platna’ starijeg od ovih primjeraka zahtijevat će više od puke sreće.

Izvor: smithsonianmag.com

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti