Zapis pronađen na drevnom egipatskom kovčegu detaljno prikazuje ‘najstariju kartu podzemlja’

Još 2012. godine arheolozi su otvorili grobno okno unutar srednjoegipatske nekropole Dayr al-Barsha. Dok su veliki dio njegovog sadržaja odnijeli pljačkaši ili pojele gljivice, otkrili su da je na jednom od kovčega ispisan tekst iz ‘Knjige o dva puta’, misteriozno ilustrovanog “vodiča” u podzemni svijet.

Šta je zapravo ‘Knjiga o dva puta (načina)’? Naslov se odnosi na dvije rute kojima duša može krenuti u navigaciji zagrobnim životom u egipatskom podzemlju ako želi ući u carstvo Ozirisa. Oziris je bio egipatski gospodar podzemlja i konačni sudac svih ljudskih duša. Ova knjiga je takođe dio mnogo većeg dijela drevne egipatske mitologije – Tekstova kovčega – i naziva se “Jasan prethodnik kasnijih knjiga iz svijeta poput “Amduata” i ” Knjige vrata”.

Mapa podzemnog svijeta iz kovčega Gua, iz Deir el-Bersha, Egipat. 12. dinastija, 1985-1795 p.n.e. © Wikimedia Commons

Kopija datira od prije najmanje 4.000 godina. Istraživači to znaju jer grobnica sadrži natpise koji spominju Djehutinakht I, drevnog nomarha (guvernera egipatske provincije) iz perioda od 21. do 20. vijeka prije nove ere. Iako se ranije pretpostavljalo da se u kovčegu nekada nalazilo tijelo Djehutinakhta I, ova studija naglašava da je zapravo pripadao nepoznatoj ženi, pripadnici tadašnje elite, po imenu Ankh.

Nadalje, sve su ove knjige dio mnogo poznatijeg spisa poznatog pod imenom Knjiga mrtvih, koji je National Geographic opisao kao potpunu zbirku mrtvačkih tekstova koja se sastoji od uroka koji se bave zagrobnim životom. Tačnije, Knjiga mrtvih sadrži “1,185 uroka i čarolija” koje se najbolje mogu nazvati ‘svime što je potrebno osobi da uspješno pronađe svoj put u sljedećem životu’.

Na drvenoj ploči iz kovčega ugravirana je najstarija ‘Knjiga o dva puta’ © Harco Willems / SAGE Journals

Čini se da su grobnicu više puta posjećivali nestrpljivi pljačkaši grobova koji su razasuli veći dio njenog sadržaja po odaji, odnijevši pri tome neke dragocjenosti. Međutim, arheolozi su uspjeli pronaći dvije drvene ploče, zajedno s nekim linijama hijeroglifskog teksta. Zanimljivo, otkriveno je da su ovi fragmenti teksta mali dijelovi ‘Knjige dva puta’. Nekoliko verzija knjige su istraživači otkrili još ranije, ali vjeruje se da je ova verzija najraniji primjer koji je do sada pronađen. Pisane za zvaničnike Srednjeg kraljevstva i njihove podređene, kopije arhaičnog teksta takođe su pronađene na zidovima grobnica, papirusima, maskama mumija i u drugim kovčezima.

‘Knjiga dva puta’ detaljno govori o tome kako bi neko mogao uspjeti pronaći nedostižnog Ozirisa u podzemlju:

“Dvije cik-cak staze koje prelaze opasni krajolik gdje demonski entiteti izazivaju nečiji napredak do ‘Rostaua’ – carstva Ozirisa – mračnog mjesta okruženog vatrom i smještenog na ‘granici neba’. Vjerovalo se da svaka osoba koja pogleda Ozirisovo mrtvo tijelo nikada neće potpuno umrijeti i ako neko dođe do Polja prinosa, nakon gozbe s Ozirisom njegove želje će biti zadovoljene.”

Raspored i prikaz ‘Knjige dva puta’: kovčeg Sepi

Problem je u tome što putevi mogu biti podmukli, a neki ne vode nikuda, ostavljajući dušu u potrazi za predahom frustriranom i ništa bliže konačnom odmoru nego prije. Putevi su takođe odvojeni Vatrenim jezerom, koje ima moć uništiti ili oživjeti dušu. Usput mora i pokojni putnik “Prevladati Sunčev vatreni dvor s beskrajnim čuvarima i demonima koji im blokiraju put visokim zidovima od kamena i vatre.”

Oziris, gospodar mrtvih i ponovnog rođenja © Wikimedia Commons

Međutim, tekstovi, posebno o ‘Knjizi’ i njenoj istoriji, nisu do kraja shavtljivi. U izvjesnom smislu, Knjiga je mapa za dušu. Ali iako nam ovdje u 21. vijeku može izgledati kao karta, ona nije korištena kao takva u konvencionalnom smislu te riječi. Bez obzira na precizno tumačenje, ‘Knjiga o dva puta’ služi kao još jedan snažan podsjetnik na to kako su smrt i zagrobni život dugo igrali važnu ulogu u kulturnom razmišljanju ljudi.

Vanjština kovčega Taywheryta s prikazom Ozirisa, Izide i Nephthysa © CESRAS / Flickr

Izvor: mysteriesrunsolved.com

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezane vijesti